Jdi na obsah Jdi na menu

Historie

___________________________________________________________________________

David Kříž, zpěv, BítýškaSETKÁNÍ VE VEVERSKÉ BÍTÝŠCE

Ve Veverské Bítýšce hráli kolegové Setkání sice poprvé ve čtvrtek 10.5.2018, ale muzicírovali tam již potřetí. A opětovně s velkým úspěchem. 

 
 
 
 
 
 
 
___________________________________________________________________________

David Kříž, zpěv,Bílovice

SETKÁNÍ V BÍLOVICÍCH NAD SVITAVOU

Koncertní Setkání Davida Kříže proběhlo ve středu 9. května 2018 také ve zcela zaplněné galerii Alfa v Bílovicích nad Svitavou. Publikum si písně úžívalo. Největší úspěch měla opět píseň "Ticho hvězd".

 

 

 
 
 
 
 
___________________________________________________________________________

David Kříž, zpěv, BrnoKONCERTNÍ POUŤ "SETKÁNÍ" 

Po úspěšné premiéře v Rousínově se "Setkali" kolegové také v Brně v Malé Kralovopolské galerii v pátek 13. dubna 2018. 

 

 

 
 
 
 
 
 
___________________________________________________________________________
 

david-kriz--setkani--koncert--iva-hrbackova--jitka-brizova--lysice.jpg

"SETKÁNÍ" na zámku LYSICE

David Kříž se setkal s kolegyněmi také na státním zámku Lysice, kde v rámci vernisáže brněnských výtvarníků přednesli několik písní ze svého recitálu. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
___________________________________________________________________________
 

David Kříž, zpěv,RousínovPREMIÉRA "SETKÁNÍ" 2018

Členové brněnského souboru Divadla 2-15 uskutečnili v neděli 4. března 2018 v 18h v Galerii na Staré radnici v Rousínově premiéru nového koncertního programu Setkání. Publikum si sedmdesátiminutový program velice užilo a vymohlo si tři přídavky. Setkání je koncipováno jako malá tour, která má zastávku celkem na šesti místech. 

 
 
 
 
 
___________________________________________________________________________

David Kříž, zpěv, Kramářské, BrnoKRAMÁŘSKÉ POVÍDÁNÍ 2018

David Kříž se potkal se svoji kolegyní režisérkou, zpěvačkou a libretistkou Renatou Svobodovou na  programu Kramářském povídání. Potkali se v Brně a setkání si velice užili. Především Renata Svobodová se uvedla ve zbrusu novém kostýmu. Kramářské povídání se uskutečnilo 28. února 2018. 

 
 
 
 
 
 
__________________________________________________________________________

David Kříž, zpěv,Rousínov s Kubátovou LuciíSOBOTA 16. PROSINCE 2017 KONCERT ROUSÍNOV

David Kříž, D.A.V.Aci a hostující klavíristka Divadla 2-15 Lucie Kubátová. Diváci sobotního koncertu v Rousínově byli svědky krásné koncertní show plné nádherných písní, sborů, projekcí Jakuba Kříže a light - designu  Filipa Ševčíka. Netradiční rozložení sálu Záložny všechny přítomné příjemně překvapilo a pomohlo dotvořit snovou atmosféru.   

 

________________________________________________________________________

David Kříž, zpěv, Brno, Renata SvobodováČTVRTEK  29. LISTOPADU 2017 KONCERT BRNO

Již po deváté se David Kříž představil na tradičním Barborkovském koncertě v Malé Královopolské galerii v Brně. Tentokrát se svojí kolegyní Renatou Svobodovou. Publikum je z této dvojice nadšené a vytleská si vždy minimálně jeden přídavek. Nejinak tomu bylo i letos. 

 
 
 
 
 
 
 
________________________________________________________________________

Peřiny, TroubskoČTVRTEK 2. LISTOPADU 2017 BRNO A TROUBSKO

Rovnou dvoják si střihlo Divadlo 2-15 ve čtvrtek 2. listopadu 2017. Dopoledne odehráli představení pro ZŠ Botanická v Brně a v 16h už Peřiny řádili na jevišti v Troubsku. Krásný Peřinový den! Po zimní pauze se těšíme na Peřiny tour 2018.

 

 

 

 

________________________________________________________________________

periny-divadlo-2-15-zs-miletova-brno-lesna.jpgÚterý 24. října 2017 / Repríza Peřin v ZŠ Milétova v Brně. Krásné představení pro 250 dětí. Hráli: Modrá (Renata Svobodová), Oranžová (Eva Štěrbová), Princ (David Kříž), Sluha (Jakub Libánek), Klavír (Tomáš Vala).

 

 

 

 

 

_______________________________________________________________________

divadlo-2-15-periny.jpgČtvrtek 12. října 2017 / Otnice - repríza opery Jiřího Najvara - Peřiny. Po prázdninách se herci sešli a zahájili podzimní cestu po školách okolo Brna a v Brně. Hráli: Modrá (Renata Svobodová), Oranžová (Eva Štěrbová), Princ (David Kříž), Sluha (Jakub Libánek), Klavír (Tomáš Vala).

 

 

_________________________________________________________________________

lucie-kubatova--david-kriz--divadlo2-15--fotojagr.jpgSobota 16. října 2017 / Divadlo 2-15 zahájilo novou sezónu premiérou koncertního programu nesoucího název "Písně pro mne...". Jednalo se o koncert písní, které napsali a zkomponovali členové a přátelé Divadla 2-15. V rámci erbovních slavností se premiéra uskutečnila v Malé královopolské galerii v Brně. 

 
 
 

___________________________________________________________________________________

 

 
 
 
 

Divadlo 2-15 Novoročenka Rejža a Rejžička

_____________________________________________________

DIVADLO 2-15                              

 

NAPSALI O NÁS:

David Kříž noviny____________________________________________________________________________________________________ 

3-page-001.jpg

3-page-002.jpg

3-page-003.jpg

Farní zpravodaj 6/2016

Osecký mnich Jakob Trautzl „vstal z hrobu“

Ale ne, nebojte se (nebo, netěšte se? ... no, to je na vás), ještě nepřišel náš Pán a nevolá všechny své věrné z hrobů. Na zámku v Duchcově se ale P. Trautzl objevil v podvečer soboty 14. května 2016 a dokonce se rozpomněl na své skladatelské a dirigentské činnosti. Kdybych to sám neviděl na vlastní oči, neuvěřím tomu, ale je to tak. Jak je to možné? Vysvětlení je daleko jednodušší: odehrála se zde opera „Casanova nebo Trautzl?“ od Jana Zástěry (hudba) a režijního dueta RaR - Renaty Fraisové a Davida Kříže (libreto + režie). Jde o další dílo Jana Zástěry, které, jak už název napovídá, je adresováno našemu regionu.

Představení nacvičili i zpěváci z teplického souboru Collegium hortensis, který doprovodil sólisty a orchestr Divadla 2-15 z Brna, co by sbor cisterciáckých mnichů a sester cisterciaček. Vyprodaný sál, který byl skvělými kulisami, se celou hodinu dobře bavil, protože v této komické opeře, jejíž děj se opravdu odehrával přímo na zámku v Duchcově, nebyla o legraci nouze. Zároveň však návštěvníci vyslechli velice kvalitní hudbu, viděli výborné výkony a vůbec celé provedení, které nakonec odměnili velkým aplausem. Opera začínala sborem, který byl zkomponován na autentický text Jakoba Trautzla a ve kterém mě zaujala především středová část: fuga pro svou propracovanost a promyšlenost. Dále mě oslovila árie samotného Trautzla o dobré duši, v niž se představil tenorista Marek Belko. Árie je krásným místem především díky koloratuře, ve které se autor odkazuje k samotnému skladateli Jakobu Trautzlovi, který bravurní árie např. v oratoriu Saul aneb Síla hudby svěřoval také tenoristovi. Velmi jsem se pobavil u „svádění“ Casanovi – basisty Rastislava Lalinského, který umě pokoušel šlechtičny Zdislavu Bočkovou, Evu Štěrbovou a Alenu Kučerovou. Poslední ze zmiňovaných dam mi ze všech nejvíc učarovala svým hereckým výkonem, brilantní výslovností a průzračným sopránem, který „krájel“ vzduch. Nenechali se ovšem zahanbit ani pánové. Při jejich vstupu v podobě zlostného: „Hanba vám pane Casanovo“, naskakovala divákům husí kůže. Představili se tak Martin Vydra, Jan Faltýnek, Michal Marhold a Michael Robotka. S chválou nesmím zapomenout ani na samotnou hraběnku Valdštejnovou – Janu Melíškovou. Moc se mi líbily prokomponované recitativy, při kterých nebylo potřeba cembala, jak bylo zvykem v historických kusech. Plně si totiž vystačil samotný smyčcový kvintet, který autor hudby vůbec nešetřil, co do obtížnosti některých částí. Jiří Habart, který zkušeně dirigoval toto provedení, zvolil v některých částech až příliš rychlé tempo. Nemůžu mu to mít ale za zlé, protože musel vyhovět požadavku maximální délce opery kolem 1 hodiny. Dnešní doba si to žádá, nikdo se už neumí bavit déle. Škoda.

Zajímavé však bylo, že i samotným zpěvákům, hlavně sólistům, se podle jejich výpovědí zpívalo lépe než na premiérových provedeních v Brně. Ono „hrát si“ na aristokraty, mnicha či známého svůdníka v místě, kde tyto osoby opravdu v historii žily, je přinejmenším zvláštní zážitek. Celá atmosféra a tyto nevšední pocity se tak přenesly i na diváky a děj, ač je zcela smyšlený, nás všechny pohltil.

I díky tomu všichni mohli vychutnat nejenom příval žertíků, ale též hodnotné poučení a zamyšlení, které nám zprostředkoval sám Jakob Trautzl. Vymyslel totiž malou lest, aby prověřil pravou čest a pomohl tak z nesnází Casanovovi i hraběnce Valdštejnové, kteří byli křivě obviněni z cizoložství. Hraběnka ve zkoušce v podobě svádění od Casanovy obstála a připomněla nám, co znamená slib manželství před Bohem a pravá láska, když zůstala skálopevně věrná manželovi. Mnich Trautzl se z toho upřímně radoval. Díky tomu nakonec vše dobře dopadlo a všichni se usmířili.

Říkáte si: sladký konec jako v pohádce? Možná, ale je to škoda, protože tak by to přece mělo být vždycky, i mimo ni. Nemyslíte?

Martin D. Budek

2-page-001.jpg

V Brně měla premiéru nová opera Trautzl

Čtenáři Opery Plus blogují

Ve čtvrtek 29. října 2015 a pátek 30. října 2015 uvedl nový divadelní soubor Divadlo 2–15 světovou premiéru opery skladatele Jana Zástěry Trautzl. Komickou jednoaktovku, která byla napsána podle libreta tvůrčí dvojice Rejža a Rejžička (David Kříž a Renata Fraisová), uvedlo Divadlo 2–15 pohostinsky v brněnském Divadle na Orlí.

Příběh fiktivního setkání cestovatele a svůdce ženských srdcí Giacoma Casanovy (Rastislav Lalinský) s oseckým regenschorim Jacobem Trautzlem (Marek Belko) při koncertě na zámku v Duchcově diváky nadchl svou hravostí a vtipem. Zvláště když „aktérky malé aférky“ – Alena Kučerová (Baronka), Zdislava Bočková (Hraběnka), Eva Štěrbová (Kněžna) –, při které obvinily hraběnku Vadlštejnskou (Jana Melišková) z nevěry s Casanovou, jedna po druhé svůdci při zkoušce věrnosti podléhaly. Zkoušku vymyslel regenschori Trautzl, aby očistil jméno hraběnky Valdštejnské i jejího manžela hraběte Valdštejna (Martin Vydra) a přesvědčil o nestálém citovém rozložení manželek Barona (Jan Faltýnek), Hraběte (Michal Marhold) a Knížete (Michael Robotka). Všichni zmínění okouzlili publikum příjemným pěveckým a hravým hereckým uchopením svých postav.

Hraběnka Valdštejnská v podání Jany Meliškové působila herecky i pěvecky velmi věrohodně s jemností zraněné duše ženy, která se ovšem nezapomněla pevně a rozhodně bránit svým sokyním, a tak nás okouzlily jemné vzdechy i rozhořčené koloratury této talentované zpěvačky. Nelze ovšem opomenout ani již zmiňované trio zákeřných žen, které se dle libretistů staly aktérkami aférky. Jedinečnost, mladistvost a kultivovaná krása hlasů trojice Štěrbová, Kučerová, Bočková doslova nadchla publikum. Nelze ovšem nezmínit jejich hudební protějšky. V tomto novém díle se ženská lest a zákeřnost schovávala v pianissimu tónů a naopak, tak jak to v životě bývá, se mužská síla a dominance odrážela v jednotnosti a pevnosti mužských ansámblů. Nutno podotknout, že autor hudby Jan Zástěra muže skutečně nešetřil a náročnost zejména ansámblových partů byla vysoká. Zde rovněž nezklamali a publikum pobavili pánové Marhold, Robotka a Faltýnek vedení hrabětem Valdštejnem v podání Martina Vydry. Přestože jednotliví pánové v dané inscenaci neměli dostatečný prostor, aby své umění předvedli v samostatném výstupu konkrétní árie, předvedli návštěvníkům vtipné charaktery vášnivých manželů, kteří se domáhají své cti.

Jedná-li opera o milovníku žen, nelze zapomenout na Casanovu. Věřme, že by to byla vskutku škoda, vždyť právě vášnivý Casanova ztvárněný Rastislavem Lalinským byl dokonalým protějškem éterického cisterciáckého kněze Jacoba Trautzla, v jehož hlase jsme nalezli tenoristu Marka Belka. Oba pány nemohu jinak než pochválit a připomenout, že společně s Martinem Vydrou tito pěvci umí lahodnost a plnost svých hlasů přenést i do nejzazšího koutu sálu. Zvláště vydařené byly jednotlivé scény svádění, kdy se publikum srdečně smálo a odměňovalo jednotlivé výstupy potleskem.

Sólisty doplnil dvaadvacetičlenný pěvecký sbor bratrů a sester pod vedením sbormistryněKláry Roztočilové. Celé představení, hudebně koncipované jako opera se smyčcovým komorním orchestrem, řídil za dirigentským pultem Jiří Habart

Kostýmy, které vytvořila výtvarnice Veronika Fiurášková, zaujaly na první pohled barevnou sladěností jednotlivých párů a citlivostí zvolených doplňků. Vycházely z historizujícího pojetí divadelních kostýmů, a staly se tak vizuálním odrazem estetického cítění autora hudby. O malovanou projekci dílo scénograficky doplnil Jakub Kříž.

Hudební a textová stavba jednotlivých scén vedla diváka stále kupředu, takže si mnozí diváci na konci ani nepomysleli, že celá opera trvala sedmdesát pět minut.

Projekt Trautzl a vznik nového divadelního souboru Divadlo 2–15 je mimo jiné bakalářským absolventským projektem studenta oboru Hudební manažerství na Hudební fakultě JAMU v Brně Ondřeje Bazgiera. Ten dokázal projekt řídit nejen po manažerské stránce, ale účastnil se i jako aktivní houslista v orchestru.

Opera Trautzl by se měla na jeviště vrátit v létě 2016. Podle slov autorů myšlenky vzniku Divadla 2–15 režisérů Renaty Fraisové a Davida Kříže je opera Trautzl první z řady a proto už se pilně zkouší druhý titul, opera Peřiny skladatele Jiřího Najvara, která bude divákům představena na jaře roku 2016.

___________________________________________________________________________________________

Dana Šimková / Operadream / 2.11.2015

Zábavné setkání s panem Trautzlem

29. října byli diváci do posledního místa zaplněného divadla Na Orlí pozváni na hudební slavnost u hraběte Valdštejna a jeho půvabné ženy. Osecký regenschori Jacob Trautzl tam totiž předváděl svou nejnovější skladbu. Od kulturního zážitku se však pozornost tří pozvaných šlechtičen přenesla k napjatě očekávanému hostu. Doslechly se totiž, že má dnes přijít světově proslulý Casanova. Tajně zadoufaly, že budou mít možnost se s ním setkat o samotě.

Hraběnka Valdštejnská jim však nečekaně oznámila, že nejsou pozvané na večeři, a naděje na románek se slavným svůdníkem pomalu pohasínala. Uražené šlechtičny se ale nenechaly odbýt a využily drahého negližé, které u Casanovy zahlédly, aby obvinily hraběnku ze záletu s tímto mužem. Jejich lest se podařila a hrabě Valdštejn svou ženu obvinil z nevěry. Přesně takové negližé jí totiž nedávnou koupil v Paříži. Hraběnka se zpočátku bránila, ale pak už ztratila trpělivost a uražená odešla do svých komnat.

Casanova byl z celého výjevu překvapený, protože se dostal do choulostivé situace, aniž by se o to sám přičinil. Trautzl se to pokusil vyřešit a spolu s Casanovou a manžely všech šlechtičen vymyslel zkoušku, jež měla ukázat, která z přítomných dam má o románek se slavným svůdcem skutečně zájem. Tři (ne)pozvané šlechtičny podlehly velmi rychle, ale hraběnka Valdštejnská se Casanovovi svěřila se svou bezmeznou láskou k jejímu manželovi. Hrabě, který všechno slyšel za paravánem, byl dojatý a požádal svou ženu o odpuštění. Konečně pochopil, že celá aféra byla jen výmyslem závistivých šlechtičen a že má ženu, o které si jeho přátelé mohou nechat jen zdát. Trautzl po vysvětlení všech nejasností požádal přítomné panstvo, aby o této příhodně nikde nemluvili a nechali si ji jen pro sebe.

Autorem opery je skladatel Jan Zástěra, autor mimo jiné liturgických skladeb a symfonií a dirigent Hudby Hradní stráže a Policie ČR. Hudba na diváky působí velmi příjemně a nedá se srovnávat s moderními skladbami, kde skladatelé využívají neobvyklé hudební nástroje, disharmonii a složité rytmy. Už samotný úvodní sbor (skladba od Trautzla) by mohl každého zmást, protože působil historicky. Melodie byly velmi chytlavé a věřím tomu, že kdybych operu slyšela podruhé, už bych si řadu z nich zazpívala. Je to odvaha v dnešní době složit novou operu a jsem ráda, že pan Zástěra odvážný je. :-) Rozhodně budu vyhlížet nějaké jeho další dílo.

Dvojice režisérů David Kříž a Renata Fraisová vytvořili vtipné libreto, ve kterém se dala najít celá řada velmi povedených rýmů a dobře volených slov (přesně takových, která vystihují správnou podstatu sdělení). Dílo působilo profesionálně a nebyla chvíle, kdy by někdo na jevišti jen stál a neměl co dělat. Oceňuji i krásné kostýmy a jednoduchou scénu, která uměla i na tak malém jevišti navodit tu správnou představu o interiéru zámku.

Z účinkujících musím velmi pochválit Janu Meliškovou, představitelku hraběnky Valdštejnské. Působila křehce a velmi důvěryhodně. Byla vzornou hostitelkou i právem pořádně uraženou manželkou. Její vyznání lásky k hraběti bylo balzámem na duši. Moc se mi líbil její pěvecký a herecký projev.

Trojice šlechtičen mi byla sympatická už od prvního tercetu. Dámy si to vyloženě užívaly a mimika, gesta a emoce ve zpěvu krásně vyjadřovaly, co si zrovna myslí. Baronka Alena Kučerová mě už před několika lety uchvátila svou rolí Sestry Angeliky a jsem moc ráda, že jsem ji mohla znovu slyšet. Nádherný a jistý hlas! Příjemným překvapením pro mě byla Zdislava Bočková a potěšilo mě, že jsem mohla znovu slyšet i Evu Štěrbovou. Pamatuji si ji z Věci Makropulos uvedené v Janáčkově divadle, kde jsem měla pocit, že je na tom obrovském jevišti „ztracená“. V divadle Na Orlí ale měla příležitost ukázat, co umí, a výborně toho využila.

Z mužských rolí mě nejvíc zaujal Rastislav Lalinský v roli Casanovy. Ještě teď si vzpomínám na jeho roli Ředitele divadla ve Viva la mamma. Ve svádění dam se přímo vyžíval a měl krásně silný hlas.

Oslovil mě také Trautzl v podání Marka Belka. Ostatní mužské role byly bohužel poněkud schovány za svými ženskými protějšky a hlasy pěvců nebyly dostatečně výrazné, abycom jim dobře rozuměli. Přesto se mohou Martin Vydra (Hrabě Valdštejn), Jan Faltýnek (Baron), Michal Marhold (Hrabě) a Michael Robotka (Kníže) „chlubit“ tím, že zpívali při světové premiéře opery. Nemnoho pěvců může říct, že pro ně byla složena nějaká role.

Těším se, že toto umělecké uskupení pod názvem Divadlo 2-15 opět přinese nějaké nové představení, které se bude vyznačovat profesionálními výkony a příjemnou přátelskou atmosférou. Rozhodně doporučuji některé z následujících představení navštívit. Doufám, že u toho nebudu chybět. :-)

___________________________________________________________________________________________

Michal Rapco: NOVINKY.CZ / 31.10.2015

Casanova dorazil do Divadla na Orlí. Operu v premiéře uvedl nový soubor

Premiérou opery Trautzl, ve které dorazí Casanova na zámek do Duchcova, se ve čtvrtek 29. října v brněnském Divadle na Orlí uvedl nový herecký soubor 2-15.

Casanova dorazí na duchcovský zámek, kde si ho pro sebe vyhradí rodina hraběte. Místní dámy jsou tím ovšem uraženy a vymyslí si pomluvu - hraběti namluví, že Casanova měl pletky s jeho ženou a důkazem má být negližé, které nosí u sebe - takto začíná děj nové opery, kterou pro divadelní soubor 2-15 napsal Jan Zástěra. 

„Jak se soubor s mou operou popasoval, jsem viděl až na generální zkoušce. Musím uznat, že se jim to povedlo,” pochvaloval si Zástěra. 

Hru zpracovala režisérská dvojice David Kříž a Renata Fraisová. „Je to pro nás první opera, kterou jsme v našem čerstvě založeném souboru uvedli. Rádi bychom i do budoucna soubor rozvíjeli s vlastní tvorbou,” plánuje Kříž. 

„Na únor chystáme operu Peřiny od Jiřího Najbara. Každé divadlo ale potřebuje své prázdniny a výdech, takže proto ho uvedeme až v první části příštího roku,” prozradila režisérka Fraisová. S uvedeným první hry byla spokojená, podle ní kromě spokojenosti publika také důležitý prožitek i samotných herců. „Častokrát jsem se bavila i za ně,” dodala Fraisová. 

Divadelní soubor 2-15 je nová hudebně-divadelní platforma, která si klade za cíl sdružovat a podporovat mladé literáty, hudební skladatele a interprety za účelem tvorby v oborech opera, činohra, tanec a dalších scénických žánrech. Stěžejním zájmem souboru je opera se zaměřením výhradně na autorské operní premiéry současné skladatelské generace.

Operní tituly vznikají na původní libreto a v rámci skladatelského přístupu jsou komponovány v rozsahu od inspirace historickými kompozičními technikami až po absolutní volnost experimentu. Snahou Divadla 2-15 není tvořit konkurenci či alternativu současným divadlům, ale podporovat především vznik nových hudebně-dramatických titulů, kterými mohou skladatelé, inscenátoři a interpreti promlouvat k současnému publiku.

 

 

S E Z Ó N A   2 0 1 6   /  2 0 1 7

PROSINCOVÉ KONCERTY 2016

 

ADVENTNÍ KONCERT VE VILLA STIASSNI

REJŽA S REJŽIČKOU - PÁTEK 9. PROSINCE 2016

rejza-a-rejzicka-david-kriz-divadlo-2-15.jpg

KONCERT V MALÉ KRÁLOVOPOLSKÉ GALERII V BRNĚ 

ČTVRTEK 8. PROSINCE 2016

David Kříž Iva Hrbáčková Divadlo 2-15

SVÁTEČNÍ HUDEBNÍ SETKÁNÍ VE VEVERSKÉ BÍTÝŠCE

ČTVRTEK 1. PROSINCE 2016

David Kříž Iva Hrbáčková, Divadlo 2-15

REPRÍZY OPERY PEŘINY V LISTOPADU 2016

Repríza opery Peřiny se v Rousínově setkala dvakrát s nadšenými ohlasy. Nejprve v odpoledním představení pro Školní družiny. (Děti byly natolik vtažené do hry, že jednotlivým protagonistům napovídaly, kde se která postava schovává a co má udělat). Večerní představení pobavilo taktéž rousínovský sál Záložny, zaplněný staršími dětmi, rodiči - ale i dětmi, které přišly na představení ještě jednou :-).

Divadlo 2-15 Peřiny Alena Kučerová a Eva Štěrbová

Divadlo2-15 Peřiny David Kříž a Jakub Libánek

Jiří Najvar - opera Peřiny - Divadlo 2-15plakat-ruda.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

____________________________________________________________________________________________________ 

 

Divadlo 2-15 Renata Svobodová

Divadlo 2-15 David Kříž

PREMIÉRA OPERY  "P E Ř I N Y"  SE USKUTEČNILA V OGILVYHO SÁLE NA HRADĚ ŠPILBERK  V BRNĚ. V SÁLE BYLA VELICE PŘÍJEMNÁ ATMOSFÉRA. V PUBLIKU SEDĚLO S RODIČI MNOHO DĚTÍ, PRO KTERÉ PŘEDEVŠÍM BYLA OPERA ZKOMPONOVÁNA. 

periny-renata-fraisova-a-eva-sterbova.jpg

___________________________________________________________________________________________

NOVÁ PREMIÉRA PŘED NÁMI!TĚŠÍME SE 
Sál Ogilvy hradu Špilberk v Brně. Vstup volný.

Divadlo 2-15 Peřiny Špilberk Rejža a Rejžička

_____________________________________________________________________________________________________

REPRÍZA OPERY "CASANOVA NEBO TRAUTZL?!" ÚSPĚŠNĚ PROVEDENA PŘED VYPRODANÝM HLEDIŠTĚM!
VALDŠTEJNSKÝ SÁL ZÁMKU DUCHCOV  14.5.2016V 18h
Casanova Trautzl Duchcov Divadlo 2-15

Casanova Trautzl Duchcov Divadlo 2-15

______________________________________________________________________________________________________________________________________________Peřiny David Kříž Renata Fraisová Divadlo2-15

Divadlo 2-15 se připravuje na novou operní premiéru. Ve středu 1. června 2016 uvede v Brně novou operu Jiřího Najvara - Peřiny. Autorem libreta je opět koncertně režijní duo Rejža a Rejžička. Oproti Trauclovi, na jehož přípravě se podílelo na 80 umělců a spolupracovníků, se komorní opera Peřiny připravuje v týmu osmi osob. Těšíme se na Vás! 

David Kříž Renata Fraisová, Divadlo 2-15 Peřiny

___________________________________________________________________________________________

DIVADLO 2-15 se koprodukčně s D.A.V.A - Divadelním a výtvarným ansámblem podílelo na uvedení dvou slavnostních koncertů ke třicátým narozeninám Rejži (Davida Kříže). První z nich se uskutečnil v pátek 11. prosince 2015 v 18h ve Velkém divadelním sále Záložny v Rousínově, druhý v sobotu 12.12.2016 v 16h v brněnském Divadle na Orlí. Na jevišti samozřejmě nemohla chybět Rejžička (Renata Fraisová), spoluzakladatelka Divadla 2-15. Oba společně zazpívali a pozdravili přes 300 narozeninových hostů.  Spolu s Rejžou, kterého během recitálu doprovázel klavírista Tomáš Vala, se na jevišti objevili také: Jakub Libánek, Vítězslava Ševčíková, Eva Kyjovská a Zuzana Salcburgerová. Režii obou večerů měla na svých bedrech Kristýna Kopřivová. Více informací a fotografií naleznete na: www.davidkriz.czDavid Kříž Narozeninový koncert Divadlo na Orlí

___________________________________________________________________________________________

PREMIÉRA OPERY TRAUTZL 29. ŘÍJNA 2015 

TRAUTZL Divadlo 2-15

 

Divadlo 2-15

trautzl---foto-martin-foretnik-2-divadlo-2-15.jpgtrautzl--foto-martin-foretnik-divadlo-2-15-----kopie.jpgtrautzl-foto-miroslav-ruzicka--na-foto---rastislav-lalinsky--alena-kucerova-divadlo-2-15.jpg

 

 

 

 

 

 

Na počátku vzniku díla stála otázka: „Copak je problém napsat novou operu?“ Odpověď Jana Zástěry zněla: „Není!“ Duo RaR ho proto popíchlo: „Tak nám ji napiš!“ Jan Zástěra odpověděl: „Dobrá tedy!“. Tehdy se psal rok 2013! Po dvou letech vám bude představena nová opera TRAUTZL, která vznikla na původní libreto dua RaR zpracovávající fiktivní příběh o setkání oseckého regenschoriho Jacoba Trautzla a známého cestovatele a svůdce žen Giacoma Casanovy. Opera Trautzl je první operou, která byla pro soubor Divadla 2-15 napsána. 

 

Děj opery se odehrává jednoho večera roku 1785 při hudební slavnosti na duchcovském zámku, kde hrabě Valdštejn hostí vybranou společnost. Baron von Linden objednal pro svou paní skladbu u oseckého regenschoriho Jacoba Trautzla. Premiéra kantáty „An die Tugend“, kterou Trautzl přijde na duchcovský zámek z blízkého kláštera předvést, je však ozvláštněna příchodem s napětím očekávaného hosta Giacomma Casanovy. Tento cestovatel, bavič, velký dobrodruh a svůdce žen, se zde dostává nevinně do nesnází. Šlechtičny, které nejsou pozvány ke slavnostní večeři, jsou uražené. Vymyslí lest a závistivě před celou společností obviní hraběnku Valdštejnskou, že podlehla Casanovovým svodům. Nesnesou totiž, aby měla hraběnka Casanovu jen pro sebe. Důkazem má být negližé, údajně patřící hraběnce Valdštejnové, které má Casanova u sebe. Svůdce žen nazve iniciátorky aférky slepicemi. Vypukne poprask. Hrabě Valdštejn žádá satisfakci a zbylí pánové chtějí očistit čest svých žen, které Casanova pohanil. Řešení nabídne mladý Trautzl, který přiměje Casanovu, aby za dohledu manželů schovaných za paravánem všechny aktérky děje svedl. Podlehnou všechny kromě hraběnky Valdštejnské. A jak se vysvětlí ono negližé z Paříže? Ať žije konfekční prodej…Všichni zúčastnění se dohodnou, že tato aférka zůstane historii navždy utajena a hudební slavnost tak může pokračovat v poklidu dál.

___________________________________________________________________

Autor hudby: Jan Zástěra                       

Autor libreta: RaR (Rejža a Rejžička): David Kříž a Renata Fraisová

Hudební nastudování: Jaroslava Filipová, Jiří Habart, Tomáš Vala, Klára Roztočilová

Režie: RaR

Dirigent: Jiří Habart

Sbormistr: Klára Roztočilová

Výtvarník  kostýmů: Veronika Fiurášková

Výtvarník scény: Renata Fraisová

Projekce: Jakub Kříž j.h.

Produkce: Ondřej Bazgier

__________________________________________________________________________

Osoby a obsazení:

Trautzl – Marek Belko, Casanova – Rastislav Lalinský, Hraběnka Valdštejnská – Jana Melišková Hrabě Valdštejn – Martin Vydra, Baronka – Alena Kučerová, Baron – Jan Faltýnek

Hraběnka – Zdislava Bočková, Hrabě – Michal Marhold, Kněžna – Eva Štěrbová

Kníže – Michael Robotka

 

Pěvecký sbor sester a mnichů

Soprán: Andrea Kučerová, Jana Tebichová, Eva Maturová, Martina Fialová, Veronika Maříková, Zuzana Mašková, Barbora Zemánková

Alt: Jolana Jelínková, Marie Piknová, Kateřina Lorincová, Radka Svobodová, Silvia Macáková

Tenor: Ondřej Pivoda, Rostislav Zbožínek, František Pažourek, František Ostrý, Jan Břečka

Bas: Ondřej Musil, Jan Šmatera, Vít Pelikán, Pavel Rašovský, Igor Krejčí

Orchestr

Housle I: Kateřina Koišová, Jana Sotolářová, Denis Schneiderka

Housle II: Ondřej Bazgier, Štěpán Blinka, Jindřich Novotný

Viola: Jakub Janečka

_____________________________________________________________________________________________________________________________________________

dsc_0036.jpgRenata Fraisová /*Tábor/ režisérka

Divadelní režisérka, pedagog, autorka divadelních her a libret, kostýmní výtvarnice a zpěvačka. Absolvovala obor Sólový zpěv na Konzervatoři v Českých Budějovicích u Josefa Průdka  a magisterský stupeň studia oboru Operní režie na HF JAMU Brno u odb. as. Mgr. Václava Málka (2014). Věnuje se koncertní činnosti s klavíristkou Jaroslavou Kynclovou. Působí rovněž jako pedagog zpěvu na ZUŠ Letovice a sbormistr smíšeného pěveckého sboru Cantamus.

David Kříž /*Bílovec, okr. Nový Jičín/ režisér

Divadelní režisér, autor divadelních her, zpěvák. Absolvoval obor Sólový zpěv na Konzervatoři v Brně u Mgr. Ireny Sobolové-Hýlové a magisterský stupeň studia oboru Operní režie na HF JAMU Brno Mgr. Václava Málka (2015). Je zakladatelem souboru D.A.V.A (2001), koncertní revue "A co Vy, pane kolego?!" (2010). Věnuje se pedagogické činnosti na ZUŠ Rousínov (od 2007) a na Janáčkově konzervatoři v Ostravě (od 2014). Je držitelem ceny Nadace Leoše Janáčka za ojedinělou divadelní a hudební tvorbu pro děti a dospívající mládež.

Ondřej BazgierOndřej Bazgier /*Třinec/ manažer

Absolvent Konzervatoře Brno v oboru Hra na housle (2013), student třetího ročníku bakalářského stupně studia oboru Hudební manažerství. Absolvoval stáž na univerzitě v Leeds v Anglii, v manažerském oboru. Produkčně se v rámci JAMU spolupodílel na baletním projektu Špalíček (2014), opeře Slzy nože      (B. Martinů) / Zhasnutí – (J. Najvar, 2015). Věnuje se pedagogické činnosti. Je hlavním manažerem a produkčním nově vzniklého souboru Divadlo 2-15 a jeho prvního operního projektu Trautzl. Tento projekt je zároveň také jeho absolventským projektem ve studovaném oboru.

 

Jiří Habart Divadlo 2-15Jiří Habart /*Frýdek – Místek/ dirigent

Absolvent konzervatoře P. J. Vejva-novského v Kroměříži (ve třídě Karla Janečka).  Již za studií na konzervatoři se soukromě vzdělával v oboru dirigování u Petra Šumníka a Radomila Elišky. Zhostil se přípravy na premiéru autorského koncertu „Moment of Music“ Hanze Sedláře (2012). Jako houslista rovněž spolupracoval s Filharmonií Bohuslava Martinů Zlín na evropském turné s Angelou Gheorghiu (2013). V létě 2014 obdržel stipendium na Richard Wagner – Festspiele v německém Bayreuthu. A v létě 2015 absolvoval dirigentské  masterclass v Kroměříži pod vedením Tomáše Netopila a Kirka Trevora. V současné době je studentem oboru Dirigování orchestru na HF JAMU v Brně, ve třídě Jakuba Kleckera. Kromě opery Trautzl ho v letošní sezóně čeká inscenace opery „L ´impresario in angustie“ z pera D. Cimarosy v  komorní opeře JAMU a v  červnu 2016 v koprodukci JAMU s  hudební akademií Krakow inscenace Gluckovy opery „Orfeo a Euridice“.

Klára Roztočilová Divadlo 2-15Klára Roztočilová /*Praha/ sbormistr

Po studiích na gymnáziu absolvovala Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor Učitelství Českého jazyka  a literatury a Hudební výchova pro 2. stupeň ZŠ. Celoživotně ji provází zájem o sborový zpěv, který vyústil v odborné studium Dirigování sboru ve třídě doc. Josefa Pančíka na Janáčkově akademii múzických umění. V letech 2011–2014 působila v Pěveckém sboru Masarykovy univerzity jako asistentka sbormistra. V rámci Komorní opery JAMU nastudovala se sborem Smetanovu Prodanou nevěstu (2013), Purcellovu Bouři (2014) či Janáčkovy Příhody lišky Bystroušky (2014), které byly uvedeny v rámci Mezinárodního festivalu Janáček Brno. V letošní sezoně připravuje s operním sborem Janáčkova divadla operu Hubička, kromě toho je rovněž sbormistryní sborů Choirchestra, Madrigal Vocal Ensemble a druhou sbormistryní Dětského sboru Brno. Věnuje se rovněž pedagogické činnosti.

Veronika Fiurášková /*Zlín/ výtvarnice kostýmů

V roce 2010 absolvovala studium na Vyšší odborné škole oděvního designu a managmentu v Brně. Pracuje v Městském divadle Brno na pozici umělecká dámská krejčová. Ve volném čase se věnuje vlastní tvorbě a vytváří kostýmy k divadelním hrám. V posledních letech vytvořila kostýmové řešení pro operu Cosi fan tutte (W.A. Mozart), činohru Mok (R. Fraisová) a scénicko – koncertní projekty dua Rejža a Rejžička.

Marek Belko Divadlo 2-15Marek Belko /*Žilina/ sólista

Absolvent Konzervatoře v Žilině pod pedagogickým vedením MgA. Emílie Sadloňové, Ph.D. První úspěch zaznamenal v roce 2007 na pěvecké soutěži Bohuslava Martinů v Praze, kde získal třetí cenu, o rok později druhou cenu a cenu za interpretaci písně 20. století. Další soutěže: Pěvecká soutěž Rudolfa Petráka v Žilině - třetí cena a cena pro tenor, Pěvecká soutěž Leoše Janáčka v Hukvaldech - první cena, Soutěž studentů konzervatoří Slovenské republiky ve zpěvu, zde získal třetí místo a Cenu Hudebního fondu za interpretaci písňového cyklu Seltsame Lieder I. Zúčastnil se i pěveckých mistrovských kurzů pod vedením Petera Dvorského, Ľubice Rybárskej, Petera Harveye a Piotra Łykowského. V roce 2014 absolvoval na HF JAMU bakalářské studium pod pedagogickým vedením Mgr. Jaromíra Novotného. Během svého studia na JAMU účinkoval v Komorní opeře HF JAMU – Divadle na Orlí. Zde ztvárnil postavy: Guglielmo (Donizetti - Viva la Mamma), Bastien (Mozart - Bastien a Bastienka), postava učitele (J. Berg - Evropská turistika), Vašek (Smetana - Prodaná nevěsta), Don Ottavio (Mozart - Don Giovanni). V rámci festivalu Akademia Handlovska ve Wroclavi se v letošním roce představil v oratoriu Acis a Galatea. V současnosti je studentem Akademie Muzycznej Wroclav pod pedagogickým vedením prof. Piotra Lykowskiego.

 

Rastislav LalinskýRastislav Lalinský  /*Žilina/ sólista

Baryton, absolvent oboru Zpěv na konzervatoři v Žilině (u MgA. Emílie Sadloňové), kde zároveň vystudoval rovněž hru na housle. Jako zpěvák pokračoval ve studiu na HF JAMU v Brně pod pedagogickým vedením doc. Marty Beňačkové. V současnosti je posluchačem Univerzity Antona Brucknera v rakouském Linci, kde se vzdělává pod vedením české sopranistky Kateřiny Beranové. Slaví úspěchy na mezinárodních pěveckých soutěžích:  1. cena na Písňové soutěži Bohuslava Martinů v Praze a cena festivalu Nekonvenční žižkovský podzim. Na operetní soutěži v Linci získal 3. místo a  cenu intendanta Musiktheater Linz, kde vystoupil na koncertech věnovaných právě operetní tvorbě. Účastnil se finále prestižní mezinárodní soutěže italské opery „Competizione dell´Opera“ v Taškentu, v Uzbekistánu. Pravidelně vystupuje v koncertním domě Brucknerhaus v Linci, kde ztvárnil jednu z titulních rolí v úspěšné inscenaci vokálních scén Uda Zimmermanna Die Weisse Rose v rámci mezinárodního festivalu Brucknerfest. Vidět jej můžeme rovněž v lineckém Musiktheater, kde navázal spolupráci s  operní režisérkou Angelou Zabrsou.

Jan Zástěra Divadlo 2-15Jan Zástěra  /*Duchcov/ skladatel

Autor především duchovní hudby. Zkomponoval několik rozsáhlých mešních cyklů pro různá pěvecká  i instrumentální obsazení a mnoho menších skladeb určených především k liturgii. Inspirací mu je velká hudební tradice cisterciáckého kláštera v Oseku, na kterou svou tvorbou navazuje a které se věnuje také jako badatel. Z jeho tvorby dále zmiňme dvě symfonie, cyklus komorních oper a oratorií s tematikou vážící se k podhůří Krušných hor, kam do značné míry spadá i opera Trautzl. Je dirigentem Hudby Hradní stráže a Policie ČR, spolupracuje se souborem Collegium Hortensis a Trautzlovou uměleckou společností v Teplicích v Čechách.

 

Alena Kučerová Divadlo 2-15Alena Kučerová  /*Hranice na Moravě/ sólistka

Absolvovala nejprve gymnázium v Hranicích, zpívala ve sboru DPS Hranice, Cantus Hranice a v komorním souboru gymnázia. V roce 2004 navštěvovala soukromé hodiny u Viery Sýkorové – Schausch v Ostravě. V letech 2008 – 2009 byla členkou sboru opery Jihočeského divadla. V roce 2014 absolvovala magisterské studium zpěvu na JAMU v Brně pod pedagogickým vedením   doc. Jaroslavy Janské. V Komorní opeře HF JAMU nastudovala roli Angeliky (Puccini: Suor Angelica), Corilly (Donizetti: Viva la mamma), Mařenky (Smetana: Prodaná nevěsta) a Ženy v Poulencově monodramatu Lidský hlas. V roce 2011 vystupovala jako Manuelita v Offenbachově operetě Pericola v ND Brno. Spolupracovala s Moravskou filharmonií Olomouc (G. Verdi – Requiem) a koncertně s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Účastnila se pěveckých workshopů Reginy Renzowé Jürgens, Petra Dvorského a prof. Dr. Michaila Lanskoi. Získala čestné uznání na Mezinárodní pěvecké soutěži v Karlových Varech (2013) v kategorii Píseň. V současné době se věnuje pedagogické a koncertní činnosti.

Jana MeliškováJana Melišková /*Nové Zámky/ sólistka

Zpěvu se začala věnovat v jedenácti letech na ZUŠ. Je absolventkou oboru Zpěv na Konzervatoři v Bratislavě (2010) a absolventkou magisterského stupně studia v oboru Zpěv na Hudební fakultě JAMU v Brně v pěvecké třídě doc. Marty Beňačkové. Během studií se představila v několika inscenacích: G. F. Händel – Xerxes, G. Puccini – Suor Angelica (Genoveva, Novicka), G. P. Telemann – Pimpinone (Vespetta), J. Berg – Evropská turistika (Marie), W. A. Mozart – Don Giovanni (Donna Elvíra) a září 2014 ztvárnila roli Lišáka Zlatohřbítka v opeře Příhody lišky Bystroušky od L. Janáčka, která byla uvedena v rámci Mezinárodního festivalu Janáček Brno 2014. V současné době působí jako členka Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy.

 

Zdislava Bočková Divadlo 2-15Zdislava Bočková  /*Brno/ sólistka

Sopranistka Zdislava Bočková vystudovala Konzervatoř v Brně pod pedagogickým vedením PhDr. Jarmily Janíčkové, nyní je posluchačkou 5. ročníku na JAMU v Brně ve třídě odb. as. Natálie Romanové – Achaladze. Během studií se stala laureátkou Písňové soutěže B. Martinů v Praze (2011), Pěvecké soutěže v Olomouci (2014), Duškovy soutěže hudební mládeže ve zpěvu  a soutěže Pražský pěvec (2015). V Komorní opeře JAMU v Divadle na Orlí se představila v roli Esmeraldy (B. Smetana: Prodaná nevěsta), dále Zerliny (Mozart: Don Giovanni) a Bystroušky v opeře L. Janáčka Příhody lišky Bystroušky v rámci 4. Mezinárodního festivalu Janáček Brno. Dále spolupracuje s festivaly a soubory jako jsou Třebíčský operní festival, Festival duchovní hudby (Loreto, Itálie), Orchestr olomouckého divadla, Preußisches Kammerorchester (Německo, Neuzelle), Musica Figuralis, Czech Ensemble Baroque. Od roku 2014 pravidelně vystupuje jako sólistka s brněnskými sbory BAS a Gaudeamus.

 

Eva Štěrbová Divadlo 2-15Eva Štěrbová  /*Brno/ sólistka

Absolventka Konzervatoře Brno v pěvecké třídě Něvy Megové (2009) a HF JAMU v Brně v oboru Zpěv pod pedagogickým vedením Natalie Romanové-Achaladze (2014). Laureátka mnoha soutěží a přehlídek, například pěvecké soutěže Bohuslava Martinů v Praze, Antonína Dvořáka v Karlových Varech, Mikuláše Schneidera Trnavského v Trnavě nebo Ferruccia Tagliaviniho v rakouském Deutschlandsbergu.  Spolupracovala s Karlovarským symfonickým orchestrem, Kvartetem města Brna, Českým rozhlasem a Českou televizí. V operním studiu Konzervatoře Brno nastudovala roli 2. ženy (Dido a Aeneas) a kantáty Bohuslava Martinů v projektu Zpěvy země. V Komorní opeře JAMU nastudovala Janáčkova ŘíkadlaZápisník zmizelého, roli almužnice (Puccini: Suor Angelica) v režii Davida Kříže, roli Despiny (Mozart: Cosi fan tutte) a Elle (Poulenc: Lidský hlas) v režii Renaty Fraisové a roli Zerliny (Mozart: Don Giovanni) v režii Marka Mokoše. Na jevišti opery ND Brno se v rámci Festivalu Janáček Brno 2014 představila v roli Kristy (Janáček: Věc Makropulos) v režii Davida Radoka a jako Karolka v opeře Její pastorkyňa (2015, režie Martin Glaser).

Michal Marhold Divadlo 2-15Michal Marhold  /*Praha/ sólista

Basbarytonistu Michala Marholda ke zpěvu přivedla přední sólistka Janáčkovy opery Národního divadla Brno Andrea Priechodská – Široká. Vystudoval na Konzervatoři Brno dirigování  (u Aleše Podařila) a zpěv  (u Petra Julíčka). Nyní je posluchačem pěvecké katedry JAMU (ve třídě  Ivany Mikéskové). Za svůj největší úspěch nepovažuje vítězství v různých pěveckých soutěžích,  ale skutečnost, že ho v roce 2013 přijal pod svá „ochranná křídla“ jeden z nejlepších českých barytonů, sólista opery ND Praha a Janáčkovy opery  ND Brno, Roman Janál. Ve svém repertoáru se soustřeďuje převážně na role z děl W. A. Mozarta (Don Giovanni, Leporello, Masetto, Figaro, Papageno, Colas…). Je sólistou Ensemblu Opera Diversa a Brněnského rozhlasového orchestru lidových nástrojů.

 

Michael Robotka Divadlo 2-15Michael Robotka /*Brno/ sólista

V devíti letech začal působit v Dětském sboru pod vedením Valerie Maťašové a také účinkovat v Národním divadle Brno, kde účinkuje dodnes. Od 11 let pod vedením MgA. Blanky Morávkové studuje na ZUŠ Smetanova v Brně obor sólový zpěv. V roce 2014 dokončil šestileté studium na konzervatoři v Brně obor sólový zpěv pod vedením MgA. Hany Škarkové. Spolupracoval s českou televizí, s produkcí Three Brothers na filmu Cyril a Metoděj a Brněnskou televizí. V současné době studuje první ročník JAMU obor Zpěv pod pedagogickým vedením doc. MgA. Zdeňka Šmukaře. Působí v Národním divadle Brno, věnuje se experimentálnímu divadlu a hostuje na menších divadelních scénách v České republice.  

 

Jan Faltýnek Divadlo 2-15Jan Faltýnek  /*Brno/ sólista

Původně malý špunt-klavírista začal zpívat v 11 letech. Poslední roky se tomu ale věnuje „fakt“ intenzivně, dokonce „řídí“ i anarchistický ansámbl Illegal Consort. Zpěv studuje soukromě u Hany Málkové, absolvoval také řadu interpretačních kurzů (J. Frederiksen, V. Gabail, aj.) Ač vyhlášený šprýmař, nikdo mu to zatím nespočítal, a tak si vesele vystupuje s řadou ansámblů: např. v Komorní opeře JAMU hostoval jako Masetto (Mozart: Don Giovanni), Krušina (Smetana: Prodaná nevěsta) nebo Neptun (Purcell: Bouře). A když zrovna nezpívá, hraje po laboratořích na ukulele.

 

_____________________________________________________________________________________________________

                          DIVADLO 2-15                              

 

               VÍTEJTE U NÁS!

__________________________________________________________________________________________________

...jsme nová hudebně-divadelní platforma, která si klade za cíl sdružovat a podporovat mladé literáty, hudební skladatele a interprety za účelem vytvoření kontinuální činnosti v oborech opera, činohra, tanec a dalších scénických žánrech. Stěžejním zájmem souboru je opera se zaměřením výhradně na autorské operní premiéry současné skladatelské generace. Operní tituly vznikají na původní libreto a v rámci skladatelského přístupu jsou komponovány v rozsahu od inspirace historickými kompozičními technikami až po absolutní volnost experimentu. Snahou Divadla 2-15 není tvořit konkurenci či alternativu současným divadlům, ale podporovat především vznik nových hudebně-dramatických titulů, kterými mohou skladatelé, inscenátoři a interpreti promlouvat k současnému publiku...